Інструкція по посадці та догляду за виноградом

Інструкція по посадці і догляду за виноградом з врахуванням кліматичних особливостей Західної України

Посадка

Посадка восени. У сонячному, затишному місці на південно-західній стороні викопати яму 80х80х80 см. Верхній грунт (чорнозем) скласти на сторону, на дно ями втрамбувати гній (бажано гов’яжий, але не свинний) товщиною 20 см. Верхній, поживний шар грунту, що поклали в сторону, змішати з перегноєм або біогумусом у співвідношенні 1:1, добавити літру попелу, насипати 20 см. поверх гною. По центру ями робимо гірку, на неї ставимо та розправляємо корінь саджанця (коріння має бути на глибині 40 см), і наступні 20 см засипаємо тим же поживним грунтом. 20 см, що залишились,  мульчуємо, тобто засипаємо органічними рештками (торф, гній або перегній, тощо). Обов’язково підлити 2-3 відра води на кущ.

Навесні спосіб посадки такий же, однак яму повністю не засипаємо, а залишаємо приямок, глибиною 20-30 см.  Восени, після посадки, саджанець потрібно обрізати і укрити : відраховуємо від рівня землі 4-5 бруньок, а решту лози відрізаємо. Перед морозами накриваємо пластиковою пляшкою, а поверх насипаємо листя, солому тощо, товщиною 20-30 см. Укриття знімаємо у кінці березня, після танення снігу (спостерігаємо за погодніми умовами). Також, на початку травня, якщо саджанець був висаджений восени, потрібно розкопати яму навколо саджанця вглиб на 20-30 см, це забезпечить добре прогрівання грунту і коріння, та прискорить ріст лози. Якщо ж саджанець висаджений весною, – яма вже є відкритою, і потрібен лише догляд.

Догляд

Як розпустяться бруньки, залишити два кращі пагони, один зліва, другий справа. Бажано, щоб вони були на рівні грунту, або нижче грунту, що в майбутньому покращить гнучкість рукавів, і полегшить укриття кущів. По мірі росту лози підв’язуйте до вертикальної опори, видаляйте пасинки за другим листком, кожен тиждень підливайте прогрітою на сонці водою (бажано з розчином Укорінювача), та підкормлюйте (до кінця червня курячим послідом – один стакан на відро води, а липень-жовтень розчином попелу – один літр попелу на відро води кожні два, три тижні). Підкормка попелом забезпечує краще визрівання лози, ягід, та захищає від грибкових хвороб.

Щоб захистити кущі від хвороб потрібно кожного року тричі (як мінімум) обробляти фунгіцидами : у травні, за тиждень до цвітіння, Ридомілом, у червні, відразу ж після цвітіння,  Топазом (4 ампули на відро води) плюс Ридоміл 50 гр на 10 літрів води, через два тижні після другої обробки – Квадріс 6 мл на 5 л води.

За несприятливих погодніх умов три обробки вищенаведеними препаратами може бути недостатньо. Щоб не навантажувати врожай хімічними сполуками, варто кожні сім днів обробляти кущі марганцівкою 5 гр на 10 л води, та колоїдною сіркою (аналогами є препарати ТіовітДжет та Кумулюс) поперемінно. Ці препарати є безпечними і ефективними. Важливо знати, що сірку колоїдну можна застосовувати лише при температурі від +18 до +30 градусів.

Також для захисту від хвороб можна і потрібно застосовувати біопрепарат, такі як Фітоспорін та гриб Триходерма.

Восени, після перших морозів, яму засипати (навколо штамбу краще піском, а по периметру ями перегноєм). Якщо лози за літо виросли висотою 2-3 метри, і товщиною 10-15 мм, яму більше не потрібно буде розкопувати. На лозах обрізати усі пасинки та листя, відрахувати від рівня землі 15 бруньок, решту відрізати, укрити. Якщо ж лози не виросли відповідного розміру, потрібно знову обрізати на 4-5 бруньок, і накрити банкою.

Перед укриттям лози обов’язково обробити залізним купоросом 50 гр на 1 л води, а весною до розпускання бруньок обробити мідним купоросом 100 г на 5-6 л води.

Рекомендовані добрива компанії

Інструкція по посадці і догляду за виноградом з врахуванням кліматичних особливостей Західної України 3

Перед і після цвітінням обробити МоноБор Гуматом, а Гуматом Калію рекомендується від трьох до восьми обробок, в залежності від погодніх умов.

Інструкція по посадці і догляду за виноградом з врахуванням кліматичних особливостей Західної України 4

Кальцієм обробляти по ягодах в період достигання, для пришвидшення самого достигання, і для того, щоб ягода не розтріскувалась , і залишалася цілою. Особливо актуальним є обробка кальцієм у дощову погоду, бо саме тоді ягода тріскає від надмірної вологи, і втрачає товарний вигляд, загнивається і приваблює комах та мух.

Кількість обробок по листу в винограднику

Для винограду рекомендується 3-4 обробки по поверхні листа – у фазу розпускання бруньок; у фазу 2-5 листків; у фазу 5-8 листків і у фазу розпушування суцвіть – розчином Г.К. 100-150 мл на 10 л води.

Рекомендація технолога компанії

Подальший догляд

Інструкція по посадці і догляду за виноградом з врахуванням кліматичних особливостей Західної України 5
Ілюстрація взята з Google image

При настанні плюсових температур зняти укриття, підв’язати минулорічні лози до шпалери. Обробити мідним купоросом. Регулярно раз на тиждень підв’язувати вертикально до шпалери молоді лози, регулярно видаляйте пасинки повністю на лозах, які залишені на плодоношення, а на двох лозах, що залишені на заміщення, пасинки удаляйте за першим або другим листком.

Полив, підкормка, обробіток фунгіцидами за графіком.

Інструкція по посадці і догляду за виноградом з врахуванням кліматичних особливостей Західної України 6
Ілюстрація взята з Google image

Після цвітіння провести нормування грон – на перший рік залишити 3-5 грон, на усі наступні роки не більше 10-15 грон. Більше кущ не прокормить. Тобто, якщо залишити більше грон, ягоди та лоза не визріють.

Шпалеру потрібно поставити на висоту піднятої руки. Кущ від куща садити на відстані 1,5-2 м, міжряддя 2,5 м. На початку серпня кущі потрібно чеканити на висоту шпалери.

Формування, обрізування та укриття див. малюнки.

Також приїжджайте на консультації до дому та читайте інформацію у нашій групі на фейсбуці «Виноградні викрутаси. Присадибні прибамбаси.». Також продаємо саджанці винограду.

Гарбар Анатолій Васильович та Галина Федорівна, м.Корець, Рівненська обл. Телефони:  0680354112; 0971537388.

2 думки про “Інструкція по посадці і догляду за виноградом з врахуванням кліматичних особливостей Західної України”

    1. Лано, щиро дякуємо за таку високу оцінку з вашого боку. Технолог компанії в співавторстві з агрономом дійсно доклали неабияких зусиль, щоб підготувати такий грунтовний матеріал.
      Слідкуйте за оновленнями. Ми готуємо не менш цікаві, актуальні та експертні матеріали.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *